Tulajdonképpen nem az volt megdöbbentő, hogy kikapott Anglia, hiszen ne feledjük, Izland a selejtezők során oda-vissza verte Hollandiát, legyőzte a cseheket és a törököket, hogy aztán az Eb csoportmeccsein se kapjon ki, legyőzze Ausztriát, és ikszeljen Portugáliával. Na, meg velünk!!
A döbbenetes az volt, AHOGY kiesett Anglia. Mondhatnánk, elképzelés nélkül játszott Roy Hodgson csapata – a szövetségi kapitány a meccs után be is nyújtotta lemondását, amit már sokan évek óta vártak. Az izlandi kapus buta szabálytalansága után (buktatta Sterlinget) már a 4. percben megszerezte Anglia a vezetést Wayne Rooney 11-esével, ekkor senki nem gondolta volna, hogy az Eb egyik esélyesének kikiáltott – merthogy mindig kikiáltják az angolokat esélyesnek – csapat ilyen csúnyán elbukja a folytatást.
Az angol gól után kettő perccel jött Sigurdsson szép gólja (mivel teljesen egyedül hagyták), majd a 38. percben egy távoli Sigthorsson-lövés után már Izlandnál volt az előny.
De még volt egy félidő, és a 330 ezer fős Izland 45 percig még az 53 milliós Angliával állt szemben, a világ egyik legerősebb bajnokságának játékosaival. Az angol gólkirállyal, Harry Kane-nel és a második helyezettel, Jamie Vardyval, a rutinos Wayne Rooney-val, a meccs hajrájára beküldött 18 éves szupertehetséggel, Marcus Rashforddal na meg a többiekkel.
Legalábbis az egyik oldalon, hiszen a másikon megvolt a fegyver, a módszer, ráadásul még nőhetett is volna a különbség. Anglia megint elbukott, és persze elkezdődtek a kommentárok is. Az egyik oldalon a bűnbakkeresés, a másik oldalon meg a mámor pillanatai.
Legyünk pozitívak, kezdjünk az örömködő izlandiakkal – így ünnepeltek a stadionban:
https://twitter.com/GarrethMD/status/747534824810905600
És otthon:
YEAH!!!!!!!!!!!! #EURO2016 #emisland #emtorgið #isl #iceland #isleng pic.twitter.com/6qB3H1Bu5D
— K100island (@K100island) June 27, 2016
Jöjjön egy kis angol képtelenség: már petíciót írtak ki a meccs újrajátszásáért, ami olvasható is a brit parlament weboldalán. Ez egyfajta másolása a Brexit utáni pánikszerű próbálkozásoknak: mint ismert, Nagy-Britannia népszavazás útján az Európai Unióból való kilépés mellett döntött, majd már közel 3,8 millióan írták alá azt a petíciót, amely a szavazás megismétlését célozza.
My petition to have the game replayed: pic.twitter.com/YSBJHk3MlY
— Piers Morgan (@piersmorgan) June 27, 2016
Rio Ferdinand, az angol válogatott korábbi játékosa, aki manapság a BBC egyik szakkommentátorként dolgozik, Twitter-oldalán lényegre törően fogalmaz: “saját identitásra van szükségünk”.
We need an identity….said it many times. Im gobsmacked
— Rio Ferdinand (@rioferdy5) June 27, 2016
Egy-két kommentelő már jól ki is osztotta Riót, mondván nem arculatra van szükség, hanem normális játékosokra, akik képesek helyesen dönteni. Mindenesetre Ferdinand kedélyesen elbeszélgetett Gary Linekkerrel és Alan Shearerrel a meccs után a BBC stúdiójában, sőt, már arról is beszélt Shearer, szívesen lenne szövetségi kapitány. A korábbi Blackburn- és Newcastle-kedvenc szerint egyedül Joe Hart világklasszis focista a csapatban, nos, ezt a második izlandi gólnál nem sikerült bizonyítania.
Sokakban felmerülhet, mi lesz az idősebb, csalódott angol játékosokkal? Merthogy a héten a Copa America-döntőt elveszítő argentin Lionel Messi, valamint a spanyol Andres Iniesta is bejelentette, nagy valószínűséggel visszavonul a válogatottságtól. Now, Wayne Rooney nem így tesz:
Én nagyon büszke vagyok, hogy az angol válogatott tagja lehetek. Ez egy megtiszteltetés, és várom, ki lesz az új kapitány. Ha meghív a keretbe, én biztosan rendelkezésre állok majd. Nehéz most bármit mondani, de rövid idő alatt meg kell próbálni összeszedni magunkat. Ez borzasztó volt. Főleg azért, mert tudjuk, hogy jobb csapat vagyunk. Bárki is lesz az új menedzser, meg kell látnia, miben kell fejlődnünk.
Nagyon érdekes volt Lars Lagerback izlandi kapitány értékelése.
Az, hogy én ma itt ülök, nagyban köszönhető Roy Hodgsonnak. Köszönöm neki! Nagyon tisztelem őt. Megváltoztatta az edzői felfogást Svédországban. Ez egy csapatmunka volt, mindenki tette a dolgát a pályán, minden a helyén volt, megérdemeltük a győzelmet. A csapat megmutatta, mit tud. A focit gólra játsszák, mi kettőt lőttünk, az ellenfelünk egyet.
Végül álljon itt Gary Lineker véleménye, aki szerint a legszörnyűbb vereséget szenvedte el Anglia egy olyan ország ellen, ahol több vulkán működik, mint ahány profi focista.
The worst defeat in our history. England beaten by a country with more volcanoes than professional footballers. Well played Iceland.
— Gary Lineker (@GaryLineker) June 27, 2016