Eb 2016: Az angoloknak most már ki kell, hogy jöjjön a lépés

De legalább egy elődöntő.
Kapcsolódó cikkek

A legtöbben valószínűleg Németország győzelmére tesznek, de érdemes odafigyelni a háromoroszlános válogatottra is, hiszen ebben az évben kijöhet nekik a lépés.

A Lampard-Gerrard tengellyel felszerelt angol válogatottról az elmúlt világversenyek szinte mindegyikén elmondták ugyanezt, de a csapat hiába muzsikált jól a selejtezőkön, élesben a két játékos rendre kioltotta egymást, amin a csapnivaló csatárteljesítmény (értsd: egy szem Wayne Rooney nem csinál nyarat) sem javított jelentősen. Elég csak a legutóbbi Eb-re emlékezni, amikor az angolok számára a negyeddöntő jelentette a végállomást, míg a 2014-es vb-n szégyenszemre a csoportkör.

A 2012 óta ténykedő szövetségi kapitány, Roy Hodgson azonban jelentősen fiatalított a kereten, a négy harmincéves Wayne Rooney-n, James Milneren, Gary Cahillen és harmadik számú kapuson, Tom Heaton-ön kívül nincs idősebb játékos a 23-as keretben, az átlagéletkor 25 körül mozog.

A fiatalítás persze önmagában nem elégséges, viszont érdemes az angol válogatott mutatóira tekinteni. Az Európa bajnokság selejtezőjében a tíz mérkőzésen szerzett tíz győzelem abszolút megsüvegelendő, ami ráadásul 31-3-as gólkülönbséggel társult.

Ezeket az eredményeket is illik persze távolságtartással kezelni, de az is elég beszédes, hogy az Eb előtti felkészülési meccsen 0-2-ről felállva megverték 3-2-re a németeket. A teljes képhez hozzátartozik, hogy aztán a kontinenstornáról lemaradó hollandoktól aztán kikaptak, de az talán pont egy olyan pofon volt, ami időben jött, másrészt azon a meccsen Roy Hodgson kicsit kísérletezőbb kerettel állt ki.

A selejtezőkön mutatott jó eredmény többek között annak is köszönhető, hogy a háromoroszlánosoknak immár csatáraik, meg szélsőik is vannak, nemcsak középpályásaik, gyakrabban eljutnak a kapuig, miközben a védekezésük sziklaszilárd.

Főleg a támadószekciót illik dicsérni, hiszen most olyan csatárok rohamoznak elől, akik a Premier League-ben is meghatározó játékosok. Harry Kane és Jamie Vardy fej-fej mellett haladva 25, illetve 24 gólt termelt év végére a bajnokságban, s csak Sergio Agüero tudta velük tartani a lépést.

Ez pedig nagy szám, tekintve hogy amióta Premier League néven fut az angol első osztály, 1992 óta mindössze tízszer volt angol gólkirálya a megmérettetésnek, 2000 óta (Kevin Phillips a Sunderland színeiben) viszont egyáltalán nem volt ángélus gólvágó a csúcson. Wayne Rooney ugyan kétszer is nagyon közel állt hozzá, de egyszer Drogba, máskor pedig Robin van Persie tréfálta meg és előzte be.

Idén azonban a bőség zavarával küzd elől Hodgson: Rooney, Kane és Vardy egyaránt beférne előre, ráadásul a szélsők, Raheem Sterling és Daniel Sturridge is remek választásnak tűnnek.

Rooney helye egyelőre megkérdőjelezhetetlen (hiszen 7 gólt lőtt a selejtezőkön, így formája remek a válogatott színeiben), de valószínűleg amolyan árnyékékként számol vele Hodgson, előre pedig Kane-t tolja. Nagy veszteség azonban a torna előtt lesérülő Dany Welbeck, aki hat góllal és remek játékkal szomorította az ellent a selejtezők során.

Ez az angol válogatott tehát joggal lehet a jövő csapata, de játékosai már most kiemelkedőt nyújtanak klubcsapatukban, így hiba lenne lelkes fiatalokként gondolni rájuk. A csapat erősségét jelzi az is, hogy a Football Observatory számolgatásai alapján az angol keret a legértékesebb a 24 csapatos mezőnyben, 751,6 millió eurós összértékkel (Magyarország egyébként a legvégén van ennek a listának, közvetlenül Szlovákia, Albánia és Románia mögött).

Ha az angolok jól rajtolnak a nyitómeccsen az oroszok ellen, jó lendületet véve akár az elődöntőig masírozhatnak.

Fotók: Europress Fotóügynökség