Hírek

Storck már a belgákra gondolt a Portugália elleni meccsen

A második félidőben megkavarta a kártyákat a magyar válogatott kapitánya, a nyolcaddöntőre készülve kísérletezett.

Több érdekessége is volt a szerdai magyar-portugál Eb-meccsnek. A 3-3-as döntetlennel véget ért mérkőzésen Gera Zoltán fantasztikus találatot szerzett, egyszersmind minden idők második legidősebb Eb-gólszerzője lett, mellette pedig a csapatkapitány Dzsudzsák Balázs keserítette kétszer a portugálokat.

Egy cikkben már foglalkoztunk a szövetségi kapitány, Bernd Storck zsenialitásával, aki a csoportkör három meccse során mind a 20 mezőnyjátékosnak bizonyítási lehetőséget adott. Csak két kapus: Dibusz Dénes és Gulácsi Péter nem lépett még pályára a mieink közül a tornán. És van itt még valami.

Bese Barnabás váltotta a félidőben Gerát, a válogatott pedig ezután átállt a három belső védős rendszerre.

A Juhász, Guzmics, Lang trió elsődleges feladata volt a védekezés, Korhut és Bese így bekapcsolódhatott a széleken a támadásokba, Lovrencsics pedig előrehúzódott Szalai mellé. Nem volt ez egy klasszikus 3-5-2, amit például az olasz válogatottól megszokhattunk, de abból a szempontból mindenképpen hasonlít, hogy amikor védekezni kellett, akkor sok esetben ötvédős alakzatra tudtunk átállni. A bal szélen nem is mindig Korhut lépett vissza, hanem időnként Pintér segített be.

És hogy ez miért érdekes?

Fotó: Europress Fotóügynökség
A csereként beállt Bese a meccs egyes szakaszaiban az ellenfél tizenhatosánál is feltűnt Fotó: Europress Fotóügynökség

Úgy tűnt, Bernd Storck ezzel a húzással mintha már a belgák elleni meccs miatt kísérletezett volna (bő húsz percről beszélünk, a végén már 4-5-1-et játszottunk), pedig ekkor még nem volt biztos, hogy velük játszunk majd. Talán elsőre ezért sem volt feltűnő a dolog, csak utólag, de a német szakemberről már bebizonyosodott, hogy szeret jó előre felkészülni minden eshetőségre.

Az olaszok a nyitókörben lepték meg ezzel a formációval a jobb nevekből álló belga csapatot, Antonio Conte feltűnően lemeccselte kollégáját, Marc Wilmotsot. A támadást segítő szélsővédők segítségével veszélyes kontrákat vezetve nyertek 2-0-ra, miközben hátramenetben meg öt védővel lehetetlenítették el a belga támadásokat.

Mi magunk is ámuldoztunk azon a védekezésen, amit akkor az olaszok bemutattak, csak tippelgetünk, de megeshet, hogy Storck figyelmét is felkeltette.

Ahogy akkor a belgák, úgy ellenünk a portugálok voltak dominánsabbak a meccsen, ám az olaszok nyerni tudtak és Ronaldóék is örülhetnek az egy pontnak, Elek Ákos lövésénél a kapufa mentette csak meg őket.

Szükség is van a különböző trükkökre, a nyolcaddöntőben mégiscsak a világranglista alapján legerősebbnek tartott európai válogatott lesz az ellenfél, akik az olaszok elleni zakó után két meccset is nyertek. A keretek értékét összehasonlítva is hatalmas a különbség, míg az Eb előtt az ő csapatuk összértékét 550 millió euróra taksálták, addig a magyarét 30-ra – a mezőnyben a legkevesebbre.

Persze ez utóbbi csak játék a számokkal. A portugáloké a 6., az osztrákoké a 13., az izlandiaké pedig a 19. legértékesebb keret az egész Európa-bajnokságon, mégis mi nyertük a csoportot, Ausztriát vertük, a másik két meccsen pedig ikszeltünk. És csak Izland ellen nem vezettünk.

Bese Barnabás és Pintér Ádám csütörtök délelőtt még azt mondták, a belgák elleni mérkőzésről egyelőre nem volt szó, nem volt rá idő. Storck hozzáállását ismerve azonban már biztosan be van készítve az a több tízoldalas anyag, amiben feketén-fehéren le van írva, hogyan lehet legyőzni őket.

Olvasói sztorik