Hírek

Mazsolázás: a francia-portugál döntő számokban

Jelentkeztünk már egy hosszabb előzetessel a vasárnapi Franciaország-Portugália mérkőzés apropóján, most következzen néhány szám, a franciákról, a portugálokról, az elődökről, a korábbi Eb-döntőkről.

Ami a két csapat randevúit illeti, sokkal jobban állnak a franciák, 18 győzelem, 1 döntetlen és 5 vereség a mérlegük a portugálokkal szemben.

A legutolsó 10 francia-portugál mindegyikét a franciák nyerték, legutóbb 2015 szeptemberében, Lisszabonban, 1-0-ra, Valbuena találatával. Világversenyen legutóbb a 2006-os vb-n találkoztak, az elődöntőben, akkor Zinadine Zidane lőtte az egyetlen gólt.

1975-ben Párizsban nyert utoljára a portugál válogatott, 2-0-ra, egy barátságos mérkőzésen.

Tények Portugáliáról:

A Wales elleni 2-0-s elődöntős győzelem volt ezen a tornán az első győzelme rendes játékidőben Ronaldóéknak. Az 5 döntetlenhez még hozzácsapódik a 2012-es Európa-bajnokság elődöntője, amelyet 11-esekkel buktak el Spanyolország ellen.

Egyszer játszott Eb-döntőt Portugália (hétszer vett részt Eb-n, sorozatban hatodszor), 2004-ben, odahaza, 1-0-ra kikaptak a görög válogatottól, általános meglepetésre.

A Stade de France-ban most játszik harmadik alkalommal a portugál csapat, 2001 áprilisában 4-0-ra kaptak ki a franciáktól, 2014-ben pedig 2-1-re.

Tények Franciaországról:

Tíz meccs óta nem kapott ki Franciaország, 9 győzelem és a Svájc elleni mostani 0-0 a mérleg, előtte Anglia verte meg a csapatot 2-0-ra még novemberben.

Franciaország 5. alkalommal játszik Eb- vagy vb-döntőt. Az első hármat megnyerték: 1984-ben a spanyolok elleni Eb-döntőt, 1998-ban a brazilok elleni vb-döntőt, 2000-ben pedig az olaszok elleni Eb-döntőt. 2006-ban ugyanakkor Olaszország visszavágott a vb-döntőben, 11-esekkel nyertek.

Az Izland elleni 5-2-es mérkőzés volt a csapat 80. mérkőzése a Stade de France-ban, 50 győzelem, 20 döntetlen és 10 vereség a mérleg ebben a stadionban.

Az 1984-es hazai Eb-siker egyike azon három Eb-címnek, amelyet házigazda nyert, 1964-ben Spanyolország, 1968-ban Olaszország ért fel a csúcsra otthon.

Ami a döntőket illeti:

A legutóbbi három győztes válogatott nem kapott gólt a fináléban.

Legutóbb 2000-ben, éppen a francia válogatott játszott a döntőben hosszabbítást, azóta a rendes játékidőben eldőlt a mérkőzés. Akkor David Trezeguet aranygólja döntött az olaszok ellen.

Eddig egyetlen döntő ment el a 11-esekig, 1976-ban Csehszlovákia Németországot verte Belgrádban, 5-3-ra büntetőkkel.

Ez a Stade de France ötödik döntőmérkőzése. 1998-ban a francia-brazil vb-döntő, 2000-ben a Real Madrid-Valencia BL-döntő, 2003-ban a Kamerun-Franciaország Konföderációs-kupa finálé, 2006-ban pedig a Barcelona-Arsenal BL-döntő volt ebben a stadionban.

Egyéb érdekességek:

Cristiano Ronaldo és Pepe duplázhat: a Bajnokok Ligája-győzelem mellett Európa-bajnokok lehetnek ebben a naptári évben, hiszen május 28-án a Reallal legyőzték az Atletico Madridot.

Adil Rami is duplázhat, hiszen ő a Sevillával Európa Liga-győztes lett.

Antoine Griezmann (akinek anyai nagyapja portugál származású) portugál győzelem esetén kétszer is a vesztes oldalra kerülhet, hiszen ő az Atleticóval volt ott a BL-döntőben.

A francia és a portugál csapat egyaránt 36-36 alkalommal találta el a kaput az Eb eddigi szakaszában (Griezmann és Ronaldo is 12-12 alkalommal). Csak a németek jobbak ebben a mutatóban, neki 37 kapura lövésük volt.

A franciák rekorderek az Eb-n a kapufákat illetően, 5 alkalommal találták el, a portugálok végezték el viszont a legtöbb szögletet, 45-öt.

A portugálok ellen követték el a legtöbb szabálytalanságot, szám szerint 82-t, ez 24-gyel több, mint a franciáké.

Antoine Griezmann vezeti a góllövőlistát 6 találattal, Ronaldo, Nani, valamint Payet és Giroud is 3-3- gólos.

Olvasói sztorik