Meccsek

Eb 2016: kiszenvedték a spanyolok a csehek elleni sikert

Hétfő délután a címvédő spanyol válogatott is megkezdte szereplését a franciaországi Európa-bajnokságon. Vicente Del Bosque együttesének ellenfele Csehország volt. A hispán együttes már a mérkőzés előtt ünnepelhetett, David Silva ugyanis századik alkalommal ölthette magára a válogatott mezt.

A cseheknél a kezdőben kapott helyet az a Tomás Rosicky is, aki mindössze tíz percet töltött a pályán az Arsenalban a mögöttünk hagyott szezonban. A középpályás egyébként egy rekordot is felállított, ő lett a cseh válogatott legfiatalabb és legöregebb játékosa, aki pályára lépett kontinenstornán.

Az első félidőben nem meglepő módon Spanyolország játszott fölényben, több nagy lehetőséget is kialakítottak, de Petr Cech több alkalommal is nagy bravúrt mutatott be. A csehek első kaput eltaláló lövésére a 45. percig kellett várni, akkor Dzsudzsák Balázs bursaspori csapattársa, Tomás Necid lőtt, de a szexbotrányba keveredő David De Gea simán védeni tudott.

A fordulást követően maradt a spanyol mezőnyfölény, de az első gól már majdnem az első percben megszületett. Alvaro Morata középre gurított labdájába Roman Hubník ért bele, a játékszer a védő lábáról kapufára pattant. Egy kicsit éledeztek a csehek is, előbb a néhány perccel korábban majdnem öngólt szerző Hubník előtt adódott lehetőség, majd egy kisszöglet visszafejelt labdát Cesc Fabrégas rúgott ki a gólvonal elől.

Az utolsó 15 percre még nagyobbá vált a spanyolok fölénye, de a csehek végig csúszták-másztak és mindenhova odaértek. Sokáig úgy tűnt, hogy legalább az egyik pontot megszerzik. Viszont jött a 87. perc és Gerard Piqué Iniesta beadása után az ötösről a kapuba fejelt (1-0).

A meccsen végig a védekezéssel foglalkozó Csehország a ráadás perceiben kiegyenlíthetett volna, de Vladimir Darida lövését védeni tudta De Gea.

Ezzel a hajrában szerzett góllal a spanyolok győzelemmel rajtoltak, akárcsak a horvátok. Érdekesség, hogy a La Roja 2008 után kezdett ismét sikerrel egy nagy tornát. 2010-ben a svájciak győzték le őket a vb-n, négy éve a kontinenstornán nem bírtak az olaszokkal, két éve pedig Brazíliában nagyon kikaptak a hollandoktól.