Meccsek

Eb 2016: Shaqiri álomgólt lőtt, tizenegyesekkel jutott tovább Lengyelország

Szombat délután megkezdődött az egyenes kieséses szakasz a franciaországi Európa-bajnokságon. Svájc Lengyelországgal csapott össze a Geoffroy Guichard Stadionban, Saint-Étienne-ben.

Az első percben rögtön ziccerben találta magát Arkadiusz Milik. Egy nagy svájci védelmi hiba után, bárhova lőhette volna a labdát, végül csak felszabadítania sikerült a kaput. Xherdan Shaqiri futott el a jobb oldalon, majd beadta a labdát a 10. percben, Blerim Dzemaili lőtt az oldalhálóba.

Aktívabban kezdte a meccset Lengyelország, de a félidő felére Svájc ragadta magához a kezdeményezést, igaz nagy helyzetet nem tudtak kialakítani Lukasz Fabianski kapuja előtt.

A 29. Gregorz Krychowiak fejelhetett egy szöglet után, de annak ellenére, hogy teljesen tisztán volt, nagyon mellé ment a próbálkozása. Két perccel később Kamil Grosicki kapott nagyszerű kiugratást, majd kapásból lőtt fölé. Újabb két perccel később Milik nem tudta leszorítani a labdát a tizenhatoson belül, így ő sem talált kaput.

Nem sokkal később Fabian Schär fejelhetett kapura egy svájci szöglet után, de nem helyezte a labdát, így simán védett Fabianski. A 38. percben viszont már csak kiütni tudta a labdát Dzemaili megpattanó lövése után. Egy perccel később megszerezte a vezetést Lengyelország. (0-1) Fabianski dobta ki a labdát Grosickinek, aki meghúzta a bal oldalon, majd Jakub Blaszczykowskit választotta, aki a kapus lábai között lőtt a hálóba.

A második játékrész elején nekirontott ellenfelének a svájci csapat. Shaqiri tört be a tizenhatoson belülre, de a passza nem talált társat. Az 50. percben Robert Lewandowski hámozta ki a labdát három védő közül, de nem volt erő a lövésében. A másik oldalon Shaqiri bombázott a kapura, Fabianski kiöklözte a labdát. Az 53. percben Yann Sommer mutatott be bravúrt, Blaszczykowski lövése befért volna a jobb felső sarokba.

A 71. percben Lukasz Piszczek próbálkozott bal lábbal, de kapu fölé ment a lövése. Két perccel később Fabianski hárította bravúrral Ricardo Rodríguez szabadrúgását. A 78. percben Haris Seferovic lőtte telibe a kapufát, előtte Breel Embolo lőhetett tisztán, de nem volt erő a próbálkozásában. Négy perccel később jött az egyenlítés, Shaqiri ollózott a kapuba 16 méterről, óriási gól volt. (1-1)

A rendes játékidő hajrájában Milik lőtt szabadrúgásból a kapu fölé, gólt egyik csapat sem szerzett, így jöhetett a hosszabbítás. A 96. percben Shaqiri emelt kapura, de rosszul célzott, majd Grosicki lövését blokkolta a svájci védőfal.

Schär próbálkozott távolról a hosszabbítás második félidejében, de nem találta el a kaput. A 113. percben óriásit védett Fabianski. Shaqiri emelte be Eren Derdiyoknak a labdát, aki a hosszú alsóba fejelt volna, de a helyén volt a kapus. Két perccel a vége előtt Derdiyok került nagy helyzetbe az ötösön belül, de nem találta el a labdát. Egy perccel később a túloldalon is veszélyben forgott a kapu, de tisztázni tudtak a svájci védők.

A hosszabbításban már nem született újabb gól, így jöhettek a tizenegyesek. Az idegek harcát a lengyelek bírták jobban, 5-4-re nyerték a párbajt, így ők játszanak a Portugália-Horvátország mérkőzés győztesével a negyeddöntőben.