A norvégok lebecsültek minket és Ausztria nem tanult ebből. Hatalmas mellényt vettek magukra kedd este és ez immár teljesen világos a csodálatos osztrák verés (Ausztria – Magyarország 0-2) után, ellenben semmit nem vesz le annak értékéből. Sőt, a sport egyik leglényegesebb alapvetése: koncentrálj a saját erényeidre és közben használd ki ellenfeled gyengeségeit, hibáit! Ezt tettük kedd este a sógorokkal.
Ők velünk ellentétben diadalmenetben érkeztek erre az Európa-bajnokságra. Tíz meccsükből kilencet megnyertek és egy döntetlent játszottak – Oroszországot, illetve Svédországot megelőzve toronymagasan megnyerték csoportjukat.
Nem is lehet csodálkozni azon, hogy a mérkőzés előtti nyilatkozatokban egyértelműsítették, csak a három pont az elfogadható számukra.
A csodálatos magyar siker titkát egyfelől ebben, másfelől pedig abban kell keresni, hogy játékosaink elhitték és bebizonyították, kvalitásban, ha Alaba és Arnautovic szintjét tán még nem is érik el, de a többi Bundesligában és az NB1-nél magasabban jegyzett bajnokságban pallérozódó osztrák semmivel sem tud többet, mint Kádár, Fiola, Lang, vagy éppen Nagy Ádám. Sőt.
Ahogy Bernd Storck fogalmazott egy, a Die Welt című lapnak adott interjújában: hazánk alvó óriás labdarúgásban, ideje felébreszteni. Most tessék figyelni: a kapitány ezt még a keddi találkozó előtt mondta. Ébredezünk.
Az osztrákok ennek a bőre szabott mellénynek és a hat éve megindított magyar futballreformhoz képest nagyjából tizenöt éves előnyüknek köszönhető lendülettel estek nekünk és lőttek kapufát már az első percben.
A gólhelyzet előtti szabálytalanságnál azzal is szembesülhettünk, hogy a francia játékvezető a mi szánk íze szerinti felfogásban vezeti majd a meccset. Nem fogja szétfütyülni a mérkőzést minden párharc után, vagyis szemléletével elősegíti majd a mi tördelő, párharckereső játékunkat.
A teljesen normális megilletődöttségünkből – mégis csak 30 év után léptünk újra labdarúgó világversenyen pályára – adódó osztrák gólhelyzetet szerencsére megúsztuk. A sokktól a hetedik perc magasságában láthatóan már teljesen megnyugodtunk és hirtelen sikerült másfél percig eldugnunk a labdát az osztrákok orra elöl.
Csapatunk fokozatosan vette fel a meccs ritmusát, sebességét – amelyet szerencsére az osztrákok nekünk megfelelő tartományban tartottak – és innen kezdve szép lassan rájuk erőltettük az akaratunkat.
Storck azzal is meglepte kollégáját Marcel Kollert, hogy nem csak a stabil védekezéssel törődtünk, és ívelgettük fel ész nélkül a labdát Szalainak, hanem gyakran ügyes passzjátékkal olykor teljesen eldugtuk előlük a labdát és ebből próbáltunk kombinációval támadást építeni.
A 62. percben pont egy ilyen felépített támadás, egy Guzmics által Szalai mellére felívelt labdát követő remek Kleinheisler-Szalai kombináció végén szereztük meg a vezetést.
Az osztrákok Dragovic 66. percben történt jogos kiállítása – jegyezzük meg, zseniális ítélet volt a játékvezetőtől – után döbbentek rá, itt bizony még baj is lehet. Egyre idegesebbek lettek, az egyenlítés érdekében tíz emberrel is támadtak, így labdaszerzéseink után megnőttek a terek.
Az északírek elleni mérkőzésből okulva higgadtak maradtunk, nem rugdostuk előre a senki földjére időhúzási szándékkal a labdát, hanem, ha kellett könnyedén kontratámadásokat vezettük, vagy eldugtuk a labdát az ellenfél elöl.
Összegzés
Elmondható, csapatunk a meccs elejét leszámítva kisebb megingásokkal, de türelmesen, végig kézben tartotta, kontrollálta a mérkőzést. Anélkül, hogy jelen lettünk volna az öltözőben, a taktikai értekezleten, a játék képe alapján úgy tűnt, a meccs forgatókönyve az előzetesen elvártak szerint alakult, megfejelve azzal, hogy a játékvezető felfogása harmonizált a játékstílusunkkal.
Külön kiemelendő Bernd Storck reális helyzetértékelése, ami alapjaiban határozza meg a csapat játékmódját. Mi nyugodtan játszhattunk, hiszen sem a közvélemény, sem a közvetlen szakmai stáb nem helyezett plusz terhet a játékosokra az irreális elvárásokkal. Nem úgy az osztrákok, akiket titkos favoritnak kiáltott ki saját szövetsége és közönsége.
Megjegyzendő az is, a norvégok elleni két pótselejtező és az osztrákok elleni találkozó 270 perce alatt a német kapitányunk valamennyi döntése telitalálatnak bizonyult.
Mindezek együttesen eredményezik azt, hogy a magyar labdarúgó válogatott folyamatos fejlődést mutat. 2016.06.14.-én bebizonyította azt is, itt kérem remek sportolók alkotnak kiváló csapategységet és ezzel bárkinek a dolgát képesek megnehezíteni.
Azonban a nagy eufória ellenére sem feledkezhetünk el néhány továbbra is fejlesztendő területről, az osztrák meccs tanulságairól, amelyek kiigazításra várnak a következő meccseken.
Merthogy kedd este játékosaink nyilván ünnepeltek egy sort, de a norvég és osztrák példa is azt mutatja, érdemes két lábbal a földön állni. Gyorsan el kell felejteni ezt a 2-0-ás győzelmet és szerda reggeltől már Izlandra kell fókuszálni.
Már csak azért is, mert Lars Lägerback csapata ezek után egészen biztosan nem kezeli le a magyar válogatottat.