Hírek

Belga frizurák: szőkített mikrofon és tar alapon kakastaréj

Egyelőre inkább polgárpukkasztó hajviseleteikkel, mint játékukkal tűnnek ki az előzetesen a torna favoritjai közé sorolt belgák. Az olaszok „lerutinkodták” a nagyreményű brigádot a pályáról, de szőkített mikrofonjaikkal és Johny Rottent megszégyenítő kakastaréjaikkal azért mégis példát mutattak azok mindenféle bőrszínű, vallású és világnézetű fiataloknak.

Azért a focisták többsége mindig odafigyelt a külsőségekre, nemcsak az autó és tetováló szalonokban hagynak hagyományosan nagy összegeket, de a fodrászok is dörzsölik a tenyerüket, ha feléjük vetődik egy-egy aranylábú. A hetvenes években a legnagyobbak, így Johan Cruyff és Franz Beckenbauer is jelentős barkót eresztett a korabeli divatnak megfelelő hosszú haja mellé.

Aztán következtek a mosolyt és keserves könnyeket felváltva fakasztó nyolcvanas évek. Ekkor terjedt el elsősorban német nyelvterületen az vokihulla hajviselet, avagy a forein praktisch, hinter modisch (elől praktikus, hátul divatos) frizurák. Rudi Völler ment a legtovább e tekintetben. A jó Rudi nemcsak klasszis csatár volt, de valódi divatdiktátor is. Göndör fürtjeit vágatta vokihullára, de mindehhez még hetyke bajuszt is növesztett a szája fölé. A nyolcvanas évek fejleménye volt még a holland-surinami Frank Rijkaard és Ruud Gullit által képviselt praktikus-divatos rasztahajhoz rendelt ugyancsak bajuszka.

A vokihulla még a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulójára hódította meg Kelet-Európát. Csehszlovákiában például futballerkának nevezték az efféle sérót. Az 1996-ban eb-döntőt játszó cseh válogatott tagjai voltak a divathullám utóvéd harcosai, őket pedig addigra már a németek is kiröhögték. Mindenesetre Suchoparek, Nedved, Latal, Bejbl, sőt még Poborsky és Nedved is büszkén viselte a futballerkát. Azért Mészöly Géza, Lipcsei Peti vagy Váczi Zoli szintén elégetné az akkoriban készült fotóikat. A kilencvenes évek és az új Milleneum fordulóját aztán David Beckham határozta meg, aki világversenyről világversenyre jelentkezett újabb és újabb hajszerkezetekkel és akadtak jelentős követői is a focipályákon. Manapság a belga válogatott játékosai diktálják a divatot. Axel Witsel és Marouane Fellaini a hetvenes évek USA-jából ismert black power mikrofonokat hozták vissza, melyek Európába a diszkórobbanás sztárbandája, a Boney M közvetítésével kerültek. Az idei EB-re Fellaini tovább merészkedett és kiszőkítette a mikrofonját. Ehhez a megoldáshoz is találunk előfutárt a futballtörténelemben, itt is a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulójához és a kolumbiai Carlos Valderramához kell visszakanyarodnunk, igaz ő rastás fürtöket szőkített. Radja Nainggolan a Roma mongol származású belga középpályása a punkot hozza újra divatba.

Ő tök tarra borotvált fejének hosszanti felező vonalaként használja a nem johnyrotteni értelemben vett, annál sokkal rövidebb kakastaréját. A kakastaréj sem újdonság persze a nagy stadionokban, a már említett David Bechkam például ilyennel jelentkezett a 2002-es japán-koreai közös vébére. Persze a francia Paul Pogbához képest az említett urak nincsenek a sufniban sem, ő minden alkalommal különleges mintát nyírat a hajába a fodrászával.


De hogy a divat mellett essen szó a futballról is, a belgák E-jelű csoportjának folytatásáról is mondanánk valamit. Bármibe fogadjuk, hogy a németalföldieket remek taktikával verő olaszok megkezdik a rájuk nem fontos meccseken jellemző alibizést. Az Azzuri nem is próbálja tagadni majd péntek délután, hogy nekik tök jó eredmény a 0-0, de ha mégis lőnének esetleg egyet a svédeknek, akkor tényleg takarékba teszik magukat, talán egészen a nyolcaddöntőig. A nagy Juve-védelem ellen egy Ibra pedig azért kevésnek tűnik. A belgáknak viszont illene villantaniuk az írek ellen a szombat délután három órási etapban. De könnyű dolguk nem lesz a szívükből élő írek ellen, akik a selejtezők során a világbajnok németeket is elverték.

Olvasói sztorik