Élő Meccsek

Ronaldo korai sérülése után, hosszabbításban lett Európa-bajnok Portugália

A portugál labdarúgó-válogatott története első Európa-bajnoki címét ünnepelheti. Cristiano Ronaldót már a 25. percben le kellett cserélni.

A vasárnapi döntő előtt az volt a kérdés, hogy Franciaország harmadszor, vagy Portugália először? Merthogy bármennyire is meglepő, a luzitán válogatott még sosem diadalmaskodott az Európa-bajnokságon, sőt, döntőben is csak egyszer jártak korábban, a 2004-es hazai rendezésű tornán, amikor Görögország győzött végül.

Ami a vasárnap esti meccset illeti, nem indult valami jól Portugália számára, Cristiano Ronaldo már a meccs elején rúgást kapott a térdére, kétszer is ápolni kellett, de nem tudta folytatni. A 25. percben lecserélték.

Fotó: Europress Fotóügynökség
Fotó: Europress Fotóügynökség

Az első 45 percben egy nagyobb helyzet volt, Griezmann fejese, azt védte Patrício. Később ugyanő Sissoko távoli löketét is hárítani tudta.

A második játékrész kezdetén nem vállaltak túl sok kockázatot a csapatok. Coman beállítása volt az a húzás, ami lendített a franciák játékán, a 66. percben épp ő ívelte a labdát Griezmann fejére, az Eb gólkirálya azonban nagy helyzetben a kapu fölé fejelt. A franciák a rendes játékidő utolsó perceiben megnyerhették volna a meccset, Gignac azonban a kapufára lőtt.

A hosszabbításban már inkább a portugálok játszottak jobban, Guerrerirónak volt is egy keresztlécen csattanó szabadrúgása, majd a cserecsatár, Éder a 109. percben pedig gondolt egyet, 21 méterről lőtt, a labda pedig az alsó sarokban kötött ki. A franciák nyomtak a hajrában, de egy veszélyes Martial-lövésen kívül semmit sem tudtak felmutatni.

Éder gólja:

Portugália így megnyerte első Európa-bajnoki címét. Az a Portugália, amelyiket a magyarokkal azonos F csoportban még a kiesés szele is meglegyintett.

Fotó: Europress Fotóügynökség
Fotó: Europress Fotóügynökség

A finálénak egyébként magyar résztvevője is volt: a meccset az angol Mark Clattenburg vezette, a tartalék játékvezető Kassai Viktor volt.

Franciaország 1984-ben Eb-t, 1998-ban vb-t nyert hazai pályán, ezúttal nem sikerült házigazdaként a csúcsra jutniuk.

Eredmény – Európa-bajnokság, döntő

Stade de France (Párizs), vezette: Mark Clattenburg (angol)

Portugália – Franciaország 1-0 (0-0)

Portugália: Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – W. Carvalho – Sanches (Éder, 79.), Silva (Moutinho, 66.), J. Mario – Nani, Ronaldo (Quaresma, 25.) Szövetségi kapitány: Fernando Santos

Franciaország: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Sissoko (Martial, 110.), Pogba, Matuidi, Payet (Coman, 58.) – Griezmann, Giroud (Gignac, 78.) Szövetségi kapitány: Didier Deschamps

Gólszerző: Éder (109.)

Sárga lap: Cédric (34.), J. Mario (62.), Guerreiro (96.), Carvalho (99.), Fonte (109.), Patrício (120+2.) illetve Umtiti (81.), Matuidi (97.), Pogba (115.)

Piros lap:

Csere itt is, ott is

Ráadásul mindkét oldalon csatár érkezik. Giroud helyett Gignac, Sanches helyett Éder.

Coman!!!!

A támadó beállása óta új lendületet kapott a házigazda, most a tizenhatos vonalától nem messze szánta el magát lövésre, Patríciónak kellett újabb bravúrt bemutatnia. Ez már a második nagy védése volt a portugál kapusnak a meccsen.

ITT VOLT A MECCS HELYZETE!!!

Mi maradt ki? Kicsit tököltek a franciák a portugál tizenhatos körül, majd Coman varázsolta oda a labdát a kapu elé berobbanó Griezmann fejére, de az Eb gólkirálya fölé fejelt.

Közben cseréltek a portugálok, bejött Moutinho, lement Silva.

Még egy portugál sárga

Egy elbénázott portugál bedobás után vezetett volna kontrát Franciaország, Joao Mario azonban akasztotta Giroud-t. Most is jogos a sárga.

Egy portugál helyzetecske

Joao María húzta meg a bal szélen, középre lőtt, Umtiti arccal hárított. A portugál szöglet veszélytelen volt, bár utána Koscielny rárúgta a labdát a csapattársára, de Quaresma nem eszmélt időben, így végül felszabadult a francia kapu.

Vége az első félidőnek

Mark Clattenburg a sípjába fúj, vége az első 45 percnek. A franciák tűnnek veszélyesebbnek, főleg Sissokót nem tudták tartani a portugál védők, de tulajdonképpen egy nagyobbacska helyzet volt, Griezmann fejese.

De a félidő legfontosabb történése, hogy Cristiano Ronaldót sérülés miatt le kellett cserélni a 25. percben.

Hamarosan folytatjuk.

Ronaldo egyébként rekordot döntött az Eb-döntőn

Cristiano Ronaldo döntőbeli pályára lépésével 21 meccsel vezeti a kontinensviadalok örökranglistáját a lejátszott mérkőzések tekintetében.

A legtöbb Eb-meccsen pályára lépő játékosok

21 alkalommal:
Cristiano Ronaldo (portugál, 2004, 2008, 2012, 2016)

18 alkalommal:
Bastian Schweinsteiger (német, 2004, 2008, 2012, 2016)

17 alkalommal:
Gianluigi Buffon (olasz, 2004, 2008, 2012, 2016)

16 alkalommal:
Edwin van der Sar (holland, 1996, 2000, 2004, 2008)
Lilian Thuram (francia, 1996, 2000, 2004, 2008)

15 alkalommal:
Cesc Fabregas (spanyol, 2008, 2012, 2016)
Andrés Iniesta (spanyol, 2008, 2012, 2016)

Megvan az első sárga is

Cédric kapta, a levegőben rúgta le ellenfelét. Jó ítélet, ez még az angol sporinál is sárgát ért.

SISSOKO megint!

A bal szélről kapta a labdát, elengedte maga mellett ezzel csapta be a védőjét, jobbal lőtt, Patríciónak kellett bravúrral védenie.

Ronaldo megsérült, le kellett cserélni

Az előző ápolás után még visszajött, de egy sprint után jelezte, nem tudja folytatni. Payet rúgta térden még korábban.

Sírva adja oda a csapatkapitányi karszalagot Naninak, aki a fülébe súg valamit. Vastaps kíséri le Cristiano Ronaldót a pályáról, hordágyon hagyta el a gyepet. Quaresma jön a helyére a 25. percben.

 

Sissoko sokadik veszélyes meglódulása

A francia középpályás már nem először lódult meg a pálya közepén, most ő maga vállalkozott lövésre, a labda megpattant és fölé ment. A szöglet után a kapusé a labda.

Olvasói sztorik